[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 2 - ( 10-1385 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 111-117 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط بین اعتماد به نفس و خود کارآمدی با رفتارهای بهداشتی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد (1384)
سید سعید مظلومی محمودآباد ، علی مهری، محمدعلی مروتی شریف آباد
چکیده:   (15225 مشاهده)

زمینه : رفتارهای بهداشتی فعالیت­هایی هستند که صرف نظر از وضعیت سلامت واقعی یا مشاهده شده توسط فرد با هدف حفظ، حمایت و ارتقاء سلامت انجام می­شود. شواهدی مبنی بر ارتباط مستقیم بین سطح انجام رفتارهای بهداشتی و انگیزش تحصیلی و نیز پیشرفت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان وجود دارد.

هدف: این مطالعه با هدف تعیین ارتباط رفتارهای بهداشتی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی و ارتباط آن با اعتماد به نفس و خود کارآمدی آنان انجام شد.

روش­کار:در این مطالعه همبستگی، نمونه پژوهش 309 نفر دانشجو بود که به روش نمونه گیری تصادفی طبقه­ای از مقاطع مختلف انتخاب شدند. داده­ها توسط پرسشنامه­ای که روایی آن از طریق نظر سنجی از متخصصین و پایایی ثبات درونی آن با محاسبه ضریب آلفا کرونباخ (در بخش اعتماد به نفس 78/0، خودکارآمدی 87/0 و رفتارهای مربوط به سلامت 74/0) مورد تأیید قرار گرفته بود، جمع­آوری گردید .

یافته­ها: طبق نتایج پژوهش، دانشجویان در مجموع 7/60 درصد نمره اعتماد به نفس، 3/62 درصد نمره خودکارآمدی و 8/74 درصد نمره رفتارهای بهداشتی را کسب کردند. بین رفتارهای بهداشتی با اعتماد به نفس و خودکارآمدی ارتباط معنی­دار آماری وجود داشت ) به­ترتیب 013/0= P ، 14/0= r و0001/0= P ، 31/0= r ). در آنالیز رگرسیون مشخص شد که سن، جنس، بعد خانوار، اعتماد به نفس، خودکارآمدی و تحصیلات والدین در مجموع 9/15 درصد واریانس رفتارهای بهداشتی را توضیح می­دهد که در بین این متغیرها اثر خودکارآمدی بر روی رفتارهای بهداشتی بیش از سایر متغیرها بود.

نتیجه­گیری : به طور کلی، رفتارهای بهداشتی دانشجویان نسبتاً مطلوب اما رفتارهای بهداشتی مربوط به تحرک وفعالیت فیزیکی، ضعیف بود. نتایج این بررسی رابطه بین اعتماد به نفس وخودکارآمدی با رفتارهای بهداشتی را تأیید می­کند. با توجه به همبستگی اعتماد به نفس و خودکارآمدی با رفتارهای بهداشتی دانشجویان و نقش این متغییرها در پیشرفت تحصیلی دانشجویان باید با برنامه­ریزی، ارتقاء اعتماد به نفس و خودکارآمدی و رفتارهای بهداشتی دانشجویان مد نظر قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: اعتماد به نفس، خودکارآمدی، رفتارهای بهداشتی، دانشجو
متن کامل [PDF 227 kb]   (3382 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۲/۷/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۳/۱/۱۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mazloomy Mahmoodabad S S, Mehri A, Morowatisharifabad M A. The Relationship of Health Behavior with Self-esteem and Self-efficacy in Students of Yazd Shahid Sadooghi University of Medical Sciences (2005). Strides Dev Med Educ. 2007; 3 (2) :111-117
URL: http://sdmej.ir/article-1-219-fa.html

مظلومی محمودآباد سید سعید، مهری علی، مروتی شریف آباد محمدعلی. ارتباط بین اعتماد به نفس و خود کارآمدی با رفتارهای بهداشتی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد (1384). گام های توسعه در آموزش پزشکی. 1385; 3 (2) :111-117

URL: http://sdmej.ir/article-1-219-fa.htmlدوره 3، شماره 2 - ( 10-1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پژوهشی گام های توسعه در آموزش پزشکی Strides in Development of Medical Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3792